Telefon
0549 434 01 11

HİZMET DETAY

Daha Sağlıklı Dişler İçin

Ağız ve diş bakımı, sağlıklı bir yaşam için oldukça önemli bir yer taşıyor. Bakımsız bir ağız doğrudan bir çok hastalığa davetiye çıkarıyor. Sadece diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak, ağız ve diş sağlığını korumak için yeterli olmuyor. Bu nedenle ağız ve diş bakımı düzenli yapılmasına ve sağlıklı dişlere sahip olmak için beslenmeye dikkat etmeliyiz.

Diş ve diş etleri için oldukça faydalı bazı besinlerden bazıları şunlar;
Armut: Armut tüketmek, ağız kokusunu etkisiz hale getirerek dişlerde lekelere yol açan bakterilerin oluşmasını önler.
Bunun yanı sıra armut, dişlerdeki yemek kalıntılarını ortadan kaldırarak dişlerin temizlenmesini sağlarken; aynı zamanda tükürük salgısını artırarak dişlerin beyazlaşmasına yardımcı olur.

Peynir: Dişler için oldukça faydalı olan peynirin içeriğinde bulunan kalsiyum, protein ve fosfor gibi maddeler dişlerde plak oluşumunu önler ve oyukların oluşmasına da engel olur.

Şekerli gıda tükettikten sonra yenilecek bir parça peynir, şekerin dişleri çürütme etkisini giderme açısından son derece önemli. Ayrıca peynir, diş minesi için de oldukça faydalıdır ve kuvvetli dişlere sahip olmanızı sağlar.

Kereviz: Lif oranı yüksek olan kereviz, ekstra çiğnemeyi gerektiren bir besin olması sebebiyle tükürük salgılanmasını arttırır, bu da çürüklere neden olan bakterileri etksiz hale getirir.
Bunun dışında içerdiği lifler dişetlerine masaj yapar ve dişlerin temizlenmesine yardımcı olur.

Susam: İçerdiği bol kalsiyum sayesinde dişleri kuvvetlendirir.
Susam bakteri plağı düşmanı olduğu için dişler üzerinde oluşan bu plakları kazır, özellikle çocukların dişlerindeki mine oluşumuna katkı sağlar.

Yeşil Çay: Diş eti dostu olan besinler arasında yeşil çay önemli bir yer tutar. İçeriğinde bulunan katesin maddesi sayesinde ağızdaki bakterilerin yok olmasını sağlayan yeşil çay, plak oluşumunun önlenmesinde büyük rol oynar.
Diş eti kanamalarını da azaltan bu besin, ağız kanserlerine karşı kalkan niteliği taşır. Ayrıca kötü ağız kokusuna da mani olur.

ONLİNE RANDEVU

Online olarak randevu alarak tedaviniz için kendi boş zamanınıza göre plan yapabilirsiniz.

0549 434 01 11

Pazartesi - Cuma : 8:30- 18:00

info@ozelrizemerkezagizdis.com

Mail ile iletişime geçebilirsiniz.