Telefon
0549 434 01 11

HİZMET DETAY

Endodonti (Kanal Tedavisi)

Endodonti nedir?

Diş kökü kanalları, diş pulpası (sinir dokusu) ve dişi çevreleyen dokularla ilgili hastalıkların teşhis ve tedavisi ile ilgilenen diş hekimliği branşının adı Endodontidir.

Kanal tedavisinin amacı dişin ağızda uzun süre kalmasını sağlamaktır. Sıcak ve soğuk yemeklere karşı aşırı duyarlılığı olan ve gece ağrısı olan dişlere uygulanan bir tedavi şeklidir.

Kanal tedavisinde dişin kök kanalındaki canlı dokular (sinir ve damar) uzaklaştırılıp, dezenfektan solüsyon ile kanal eğeleri tarafından kanal boşluğu temizlenir. Biouyumlu olan materyaller ile kanal boşluğu sızdırmaz bir şekilde doldurulur.

Diş pulpası nasıl iltihaplanır?

Her insanın ağız boşluğunda bulunan bakteriler, alınan birçok gıda ile birleşerek ağzımızda asitlerin oluşmasını sağlar. Bu oluşan asitler iyi bir ağız bakımı ile ağızdan uzaklaştırılamazsa, diş minesi zarar görür ve çürük oluşur. Diş minesinde oluşan çürükler tedavi edilmezse mine tabakasının altındaki dentin tabakasına oradan da pulpaya doğru ilerler. Bir müddet sonra da mikroorganizmalar pulpa içindeki damar ve sinirleri harap ederek iltihabın oluşmasını sağlarlar.

Pulpa iltihabının oluşmasının bir başka yolu da dişe gelen bir darbe ile oluşan travmadır. Travma, kök ucundan dişin köküne giren damar ve sinirlerin kopmasına neden olur ve diş canlılığını yitirir. Bu duruma herhangi bir yolla mikroorganizmaların eklenmesi de pulpanın iltihaplanmasına neden olur.

Pulpanın enfekte olmasının diğer bir yolu ise diş çevresinde uzun süreli periodontal (diş eti ve çevresi) hastalığın bulunmasıdır.

Diş pulpasının iltihaplandığı nasıl anlaşılır?

Dişlerde sıcak soğuk yiyecek ve içeceklere karşı bir hassasiyetin olması, yemek yeme sırasında oluşan ya da birden bire şiddetli bir ağrı oluşması ve ağrı kesiciye cevap vermemesi bir iltihaptan veya bir iltihap başlangıcına işaret eder.

Yine dişlerde meydana gelen aşırı renk değişimleri de iltihap belirtisi olarak algılanabilir. Bunların dışında çürüğün pulpaya kadar ulaştığı ama tedavi edilmediği dişlerde ya da daha önce yapılmış ancak başarısız olunmuş vakalarda dişin üzerine vurulduğunda hastanın ağrı duyması bir başka göstergedir.

Bu gibi vakalarda endodontist tedavi yöntemi olarak kök kanal tedavisi, endodontik tedavi görmüş dişlerin restorasyonu, başarısız kök kanal tedavilerinin yenilenmesi, kanal tedavisi sonrasında rengikoyulaşan dişlerin beyazlatılması gibi seçenekleri kullanabilir.

ONLİNE RANDEVU

Online olarak randevu alarak tedaviniz için kendi boş zamanınıza göre plan yapabilirsiniz.

0549 434 01 11

Pazartesi - Cuma : 8:30- 18:00

info@ozelrizemerkezagizdis.com

Mail ile iletişime geçebilirsiniz.